Image Alt

Podstawowa opieka nad roślinami – światło

Podstawowa opieka nad roślinami – światło

Dlaczego rośliny?

Moda na miejską dżunglę trwa już od kilku lat i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dobrze jest mieć rośliny w domu. Osobiście myślę, że jesteśmy trochę zmęczeni sterylnym domem, minimalistycznymi mieszkaniami, które są puste, nieprzyjazne, na pewno piękne, ale mają tego domowego klimatu.

Nie jest tajemnicą, że ludzie w każdej partii naszego globu otaczają się roślinami. Jesteśmy częścią natury i dlatego walczymy o coraz więcej parków w miastach, wolimy dom z balkonem lub ogródkiem albo najlepiej wypoczywamy w środku lasu słuchając wiatru i śpiewu ptaków.
Zielony to kolor życia, nie ma w nim nuty agresji.

Czy wiesz, że zielony to jedyny kolor, który odpręża nasze oczy? Po prostu wpatrując się w trawę lub drzewa, nasze oczy odpoczywają. Warto o tym wiedzieć, jeśli spędzasz dużo czasu wpatrując się w niebieski ekran.

Mam nadzieję, że kilku z Was przekonałam do posaidania kilku zielonyc roslin w domu.

Jak zatem kupić dobrą roślinę do domu?

jeśli chcesz świadomie kupić roślinę, zastanów się nad swoim trybem życia, przyzwyczajeniami i swoim domem. Jeśli nie chcesz po prostu spalić pieniędzy, ale coś, co będzie naprawdę ładnie rosło w twoim miejscu, jest to, o co powinieneś zadać sobie pytanie:

Zadaj sobie pytanie, zanim pójdziesz do przechowywania tych:
Jesteś podróżnikiem czy typem przebywającym w pomieszczeniu?
Czy jesteś regularny w zadaniach? Albo ciągle zapominać?
Czy masz jakieś zwierzęta/kota lub psa?
W którym miejscu na świecie znajduje się Twoje mieszkanie? Czy twoje miejsce jest słoneczne, czy nie?
Gdzie chcesz umieścić roślinę w domu?

Te pytania pomogą Ci zdecydować, co kupić.

Najważniejsze jest dobranie odpowiednich roślin do panujących warunków domowych, a te powyższe pytania pomogą Ci zdecydować o wyborze roslin.

Najczęstszym błędem jest wybranie czegoś, co wpadło nam w oko bez zastanowienia, czy możemy to utrzymać przy życiu.

Przejdźmy do roślin, bo wiadomo ze szkoły, że istnieją 3 podstawowe czynniki, które utrzymują rośliny przy życiu: światło, woda i gleba.

Światło

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest światło. Jest to najważniejszy warunek, ponieważ najtrudniej jest go zmodyfikować. Mamy trzy główne miejsca, w których możemy umieścić roślinę: pierwsze jest to bezpośrednio nasłonecznione miejsce, blisko okna, to miejsce jest odpowiednie tylko dla niektórych roślin, ponieważ większość z nich preferuje to drugie miejsce a światle rozproszonym. Trzecie to miejsce zacienione.

Nie jest to takie trudne do odróżnienia. Światło bezpośrednie znajduje się w miejscu, w którym liście są wystawione na działanie promieni słonecznych przez co najmniej kilka godzin dziennie. Na przykład okna południowe lub zachodnie, ale niekoniecznie. Upewnij się czy okno nie jest przesłonięte drzewem lub innym budynkiem.

Jestesmy w sklepie ogrodniczym

Więc widzisz ładną roslinę w sklepie i co dalej? Sprawdź nazwę rośliny na doniczce lub metce a następnie wyszukaj szybko kilka informacji w Google;)


Jeśli nie wiemy, jaką roślinę posiadamy, np. otrzymaliśmy ją w prezencie lub kupiliśmy bez metki, możemy to sprawdzić np. w aplikacjach (są takie dedykowane roślinom), zapytać w najbliższej kwiaciarni lub… spróbować zgadnąć!

Jest kilka rzeczy, które mogą nam pomóc w rozpoznaniu gatunku rośliny. Na przykład większość kaktusów ma kolce. Więc jeśli roślina ma kolce – najprawdopodobniej jest to jakiś kaktus. Rozpoznanie sukulentów również nie jest takie trudne. Większość z nich ma dziwny kształt, bardzo grube liście, a wiele z nich jest bardzo kolorowych.

Najlepsze na bezpośrednie słońce są kaktusy i sukulenty, stawiają też bananowce, strelicje czy palmy, ale tylko te pustynne o twardych liściach.

Więc sprawdź roślinę w google, jakie jest dla niej idealne miejsce, to powinno ci powiedzieć wszystko o tym, czy jest to dobra roślina dla ciebie.

Światło rozproszone

Kolejnym miejscem do umieszczenia naszych roślin jest miejsce o świetle rozproszonym, ulubione miejsce większości roślin domowych. Czasami trudno jest rozpoznać takie światło, ale zwykle jest ono po prostu tuż za bezpośrednim światłem słonecznym. To bardzo jasne miejsce, ale jeśli umieścisz tam roślinę, promienie słoneczne nie dotykają jej liści. Najlepsze rośliny do tego miejsca to te o jasnych, kolorowych liściach, plamkach lub pstre.

Zachowują swoje kolory w zależności od ilości światła. Jest to najbardziej uniwersalne miejsce dla roślin, ponieważ większość z nich będzie żyć w takich warunkach.

Miejsce najmniej lubiane przez rośliny to zacienione. W tym miejscu również mamy dostęp do światła, ale w najmniejszej ilości. Każda roślina musi mieć jakiś dostęp do światła, nawet te twarde. Rośliny, które mogą żyć w cieniu, mają zwykle głęboki zielony kolor liści. Rośliny o super ciemnych, prawie czarnych liściach potrzebują jaśniejszych miejsc.

Większość roślin ma pewien zakres tolerancji w kwestii światła. Doskonałym tego przykładem jest rodzina aglaonemy.

Idealnym miejscem dla Aglaonemy jest światło pośrednie, ale możemy umieścić je również w świetle bezpośrednim lub w umiarkowanym cieniu. Aglaonemy o jasnych, kolorowych liściach należy sadzić w miejscach bardziej nasłonecznionych, ale zielone mogą być w cieniu. Należy z czasem sprawdzić, czy te warunki nie są dla nich szkodliwe. Jeśli światło jest zbyt jasne, może spalić liście, ale z drugiej strony, jeśli cień jest zbyt głęboki, liście mogą stracić kolor.
Ksiązkowym przykładem kiedy brakuje światła jest zachowanie monstery. Google powie ci, że miejsca w cieniu są dla niej w porządku, ale monstera bardzo szybko pokaże ci, jeśli miejsce jest za ciemne. Będzie gubiła swoje ozdobne dziury na liściach, ładny kształt liści zaniknie i będzie produkowała coraz mniejsze listki, poza tym jej liście będą rosły dłuższe niż poprzednie, co oznacza, że szuka światła słonecznego.

Pory roku a światło

Na co warto zwrócić uwagę, to że światło w Polsce zależy od pory roku. Zimą w dużych miastach możemy nie mieć bezpośredniego światła w pomieszczeniu nawet przez kilka dni z rzędu. Warunki oświetleniowe musimy sprawdzać co sezon, ponieważ może zaistnieć sytuacja, w której powinniśmy przenieść roślinę do innego pomieszczenia lub bliżej okna.

Typową pułapką dla początkujących są etykiety naklejane na roślinę przez producenta z zapotrzebowaniem rośliny na światło i wodę. Ale w naszym klimacie zmienia się kilka razy w roku i gdybyśmy stosowali się do tych samych zaleceń przez cały rok, rośliny mogłyby nie być zbyt ładne.
Producenci robiąc etykiety myślą bardziej o nieco cieplejszym klimacie, więc powinniśmy zmodyfikować tę instrukcję do naszych polskich warunków. Najlepszą wskazówką jest przeczytanie o konkretnych potrzebach roślin przed zakupem, ponieważ etykiety mogą nie zawierać wystarczających informacji. Najprościej jest sprawdzić z jakiego klimatu pochodzi ta roślina. Na przykład, jeśli pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego, a na etykiecie jest napisane, że roślina powinna być w świetle pośrednim, bez problemu możemy ją umieścić w bezpośrednim słońcu w naszym klimacie. Ta wiedza jest bardzo przydatna, bo wiedząc z jakiego klimatu pochodzi ta roślina, wiemy też jak ją uszczęśliwić. Jeśli jest to roślina tropikalna – musimy dbać o wilgotność, a jeśli pochodzi z suchego klimatu – musimy uważać na wodę. Warto więc dowiedzieć się czegoś o roślinie przed jej zakupem. Więc googluj!

Jeśli chodzi o modyfikację warunków w naszym pomieszczeniu, istnieją dwie główne metody: oświetlenie punktowe i nawilżacze powietrza. Oczywiście nasze zwykłe żarówki nie mają żadnego wpływu na wzrost naszych roślin. Jeśli chcemy umieścić naszą roślinę w pomieszczeniu bez okna lub po prostu chcemy wspomóc roślinę zimą, kiedy z natury jest mniej światła, musimy kupić żarówki dedykowane do oświetlania roślin. Takie żarówki są teraz bardzo popularne i dostępne nawet w ikei, ale ważne jest, aby sprawdzić zasięg światła, czyli obszar, w którym lampa będzie świecić. To spora różnica, bo jedne będą działać na dystansie 30 centymetrów, a inne na kilku metrach. Po zainstalowaniu żarówki włączamy ją rano i wyłączamy o zmierzchu. Jeśli nie chcemy sobie z tym radzić, a chcemy mieć rośliny bez światła w pokoju, możemy kupić dwie identyczne silne rośliny, takie jak aspidistra lub zamioculcas i wymieniać je raz w tygodniu. Wtedy jeden z nich jest zawsze w jasnym miejscu. Z drugiej strony, jeśli światło w pomieszczeniu jest zbyt jasne, możemy kupić grubsze zasłony lub postawić większe, tolerujące więcej światła rośliny przed delikatniejszymi.

W kolejnych częściach przeczytasz o aspektach takich jak: dobór ziemi i podlewaniu. Zapraszam do lektury wkrótce:)