Image Alt

Serwis zieleni – roślinny outsourcing

Serwis zieleni – roślinny outsourcing

Dlaczego warto na niego postawić?

Outsourcing, to bardzo powrzechne zjawisko w większości firm. Zecanie firmom zewnętrznym zadań, które nie są ściśle związane z prowadzeniem działań w danej branży, to norma. Najczęściej zlecaną usługa jest księgowosć i sprzątania, czyli rzeczy bez których biura istnieć nie potrafią. Wciąż nowością jest zlecanie usług związanych z bdaniem o roslinność biurową, którą szybko doceniają klienci którzy przekonali się do serwisu zieleni w swojej firmie. Dlaczego warto zdecydować się na te usługi?

Rośliny w biurze – piękne, lecz wymagające

Kolor zielony to kolor życia, uspokaja zmysły. Obecność żywych liści i kwiatów w doniczkach sprawia, że nawet powietrze zmienia swoją jakość na lepsze. Cudownie jest pracować w przestrzeni, gdzie otoczają nas rośliny wielu różnych gatunków. Kupno roślin w sklepie nie jest probleme, trudności pojawiają się dopiero po kilku tygodniach, gdy okaże się, że rośliny nie czują się najlepiej w danym wnętrzu i zaczynają dawać o tym znać. Kiedy rośliny sa bez życia, marnieją, klapią liśćmi lub zmieniają zielony kolor na bardziej agresywny żółty, co wtedy zrobić?

Dlaczego roślinność w biurze potrzebuje eksperta?

Każdy gatunek rośliny doniczkowej ma nieco inne uwarunkowania dotyczące ilości światła, wody i składników odżywczych. Osoba, która doskonale orientuje się w ich potrzebach z pewnością poradzi sobie z ich pielęgnacją. Pracownicy biurowi mają swoje obowiązki a serwis sprzątający masę innej pracy, kto więc zajmie się żywymi roslinami, które wymagają uwagi? Na pomoc przychodzi serwis zieleni, który zajmie się roslinami kompleksowo.

Jak działają tacy eksperci?

Firma zewnętrzna specjalizująca się w zieleni do biur działa na kilku płaszczyznach. Najpierw dokładnie określa możliwości danego pomieszczenia i na tej podstawie wybiera gatunki roślin, które będą najlepiej znosiły jego warunki. Następnie sadzi je w doniczkach w kolorystyce dopasowanej do wnętrza, ustalonej ze zleceniodawcą, i ustawia je w najlepszych miejscach biura. Tak przygotowana zieleń do biura we może przetrwać długi czas prezentując się możliwie jak najlepiej.

Serwisanci biurowych roślin zajmują się cyklicznym dbaniem o rośliny – ich przycinania, nawożenia, podlewania, wymiany na nowe egzemplarze uschniętych lub chorych roślin.

Na czym polega serwis zieleni?

Serwis polega na doborze i cyklicznej pielęgnacji roślin w biurze klienta. W zależności od posiadanych kwiatów i roślin dobiera się częstotliwość wizyt, bądź zakres prac.

Bardzo wymagające rośliny będą wymagały stałej opieki, a odpornym na biurowe warunki zamiokulkasom i sansewieirom wystarczy wizyta raz w miesiącu. Serwis zapewnia opiekę i pielęgnację, jak również dba o wygląd roślin– zabiera chore i wątłe z biura, aby poprawić ich wygląd pod lampami do hodowli roślin a w ich miejsce zapewnia inne. W naszym serwisie oferujemy również systematyczne dokładanie roślin w biurze tak, aby zwiększać komfort pracy.

Dobry serwis będzie polegać również na cyklicznym rozsadzaniu, przesadzaniu roślin w większe donice, czy wymianie wyjałowionej ziemi.

Zapewniając sobie serwis zieleni mamy pewność, że biuro będzie wyglądać spójnie i schludnie. Nie wyobrażam sobie, aby w biurze klienta było milion rodzajów doniczek, każda z innego materiału, czy w innym kolorze. Zaczynając współpracę określamy docelowy wygląd biura tak, aby każde kolejne dołożenie roślin odbyło się spójnie z posiadanymi już dekoracjami.

A konkrety?

Serwis to codzienna praca, podlewanie, zraszanie, mycie liści, nawożenie, kontrola ziemi i samej rośliny. Dobra usługa zapewnia przede wszystkim:

 • dobór odpowiednich roślin
 • wymianę roślin o złej kondycji w przeciągu kilku dni, bez względu na przyczynę (również w przypadku czynników niezależnych np. nieumyślne przelanie roślin przez pracowników)
 • podlewanie regularne zgodnie z wymogami danej rośliny
 • nawożenie regularne roślin zgodnie z harmonogramem rośliny
 • czyszczenie liści, zraszanie roślin
 • czyszczenie rośliny, przycinanie, dokładanie ziemi
 • kontrola fitosanitarna, drenaż i rozsadzenie
 • dbanie o roślinność względem ekspozycji na światło
 • zwalczania chorób i szkodników
 • raz do roku niezbędne przesadzanie zbyt dużych roślin do nowych donic
 • wszelkie niezbędne materiały do wykonywania usługi ( ziemię, drenaż, opryski, nawozy, zraszacze, światło do doświetlenia, nawilżacze powietrza, hydroboxy, etc.)

Jakie są zyski z posiadania profesjonalnego serwisu zieleni?

Owszem, możesz zakupić kilka doniczek i wybrać w sklepie ogrodniczym najładniejsze kwiaty, które ozdobią Twoje biuro. Jednak bez odpowiedniego wsparcia może się okazać, że już po kilku tygodniach w doniczkach pozostaną tylko smutne uschnięte pędy – skutek niewłaściwej pielęgnacji. Tym samym wyrzucisz firmowe pieniądze w błoto.

Zatrudniając ekspertów od roślin żywych możesz uzyskać fantastyczny efekt „miejskiej dżungli”, tak bardzo pożądanej w biurowcach dużych miast, takich jak Kraków czy Wrocław. Rosliny stworzą wówczas piękne kompozycje, które będą cieszyć oko, a przy tym filtrować powietrze sprawiając, że przyjemniej będzie oddychać, a w gabinecie wytworzy się atmosfera sprzyjająca koncentracji.

Twoi pracownicy nie będą musieli pamiętać o podlewaniu i nawożeniu roślin – skupią się wyłącznie na swoich obowiązkach, a w tak przyjemnym klimacie będzie to dla nich dużo łatwiejsze. Ty z kolei będziesz mieć poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy. Roślinny outsourcing to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku przestrzeni o reprezentacyjnym charakterze – recepcji, kancelarii, sal konferencyjnych czy restauracji.

Profity z posiadania zieleni w biurze

Zostało udowodnione, że obecność roślin wpływa na koncentrację pracowników. Obserwuje się w tym zakresie wzrost o 15% a jednocześnie ilosć popełnianych błędów spada o ok. 12%! Przeliczając na zyski firmy może wyjść tego sporo.

Czemu tak się dzieje? Rośliny dejonizują powietrze, przez co spada osłabienie i sennosć pracowników= mniej błędów. Przez ich zraszanie i parowanie wody, zwiększają wilgotność powietrza dzięki temu przemęczenie oczu zaczyna znikać, odsuwamy od pracowników ryzyko suchości oczu i dolegliwości z tym związanch.

Obalam popularny mit po raz kolejny – rośliny nie powodują alergii!

Te zależności wynikają też z innych właściwości roślin- w środowisku, gdzie znajdują się rośliny, człowiek czuje się bezpieczniej i jest mniej spięty. Soczysta zieleń rozpręża wzrok a widok roślin uspokaja. Wpływa to wprost na liczbę popełnianych błędów, bo w bezpiecznym miejscu czujemy się swobodniej w tym co robimy. Podobno wpływają też na wzrost kreatywności, no ale już nie przesadzajmy z tym wszystkim:)

Ważniejszy dla firm jest zysk w postaci wizerunku. Proekologiczna, propracownicza, prozdrowotna- no same plusy, a tu mówimy o małych roślinkach!

Pracownicy są najlepszą wizytówką firmy… i najszczerszą! To oni zachęcają do pracy w biurze znajomych lub ich odstraszają- inwestycja w ich zdrowie i samopoczucie idzie w parze z zyskiem PR-owym.

Może u Ciebie też przyda się przegląd stanu roślin na biurze?