Image Alt

Rośliny w domu

Rośliny w domu

Ponieważ wielu z nas od czasu do czasu pracuje zdalnie, to zaczynamy zauważać, jak ważna jest przestrzeń wokół nas. Jest ona ważna dla naszego dobrego samopoczucia, bo jest to przestrzeń w której na co dzień żyjemy i pracujemy.

Ponieważ na co dzień pracuję z roślinami, nie ma dla mnie innego tematu do omówienia z wami, jak tylko to, jak ulepszyć swój dom za pomocą roślin.

Dzisiejszy wpis dotyczy roślin oczyszczających powietrze, ich roli w tym procesie, tego czy warto mieć trochę zieleni w domu lub biurze i jaki mają na nas wpływ.

Rośliny – nasi ekologiczni strażnicy tlenu w powietrzu.

Dzięki nim oddychamy! Oczywiście wytwarzają tlen niezbędny do życia. Ale czy znasz pojęcie syndromu chorego domu/budynku? Większość cennego czasu spędzamy w domu i w biurze. Zamknięte przestrzenie z pozoru chronią nas przed smogiem na zewnątrz, jednak tak naprawdę w większości mieszkań i biur mamy do czynienia z tym pojęciem. Syndrom chorego domu powstaje, gdy zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu jest w stopniu niezdrowym lub wręcz niebezpiecznym dla użytkowników. Czy dzieci w domu cały czas chorują? czy prawie cały czas boli Cię głowa? Czas pomyśleć o zmianie atmosfery!

Rola roślin w oczyszczaniu powietrza


Rośliny są wykorzystywane, jako skuteczny system oczyszczania środowiska w procesie znanym jako „fitoremediacja”, który można przeprowadzić za pomocą różnych technik, podczas których rośliny oczyszczają środowisko z substancji zanieczyszczających. Rośliny domowe są uważane za naturalne filtry powietrza, ponieważ mogą oczyszczać powietrze różnymi metodami: absorpcją, rozcieńczaniem, wytrącaniem i filtracją (Kim i in., 2018; Lee, Hadibarata i Yuniarto 2020). Dobrze znanym procesem zachodzącym w roślinach jest fotosynteza, podczas której rośliny oczyszczają powietrze poprzez pobieranie dwutlenku węgla i uwalnianie tlenu.

Rośliny domowe dodają wartości estetycznej swojemu otoczeniu.

Dla naszego samopoczucia, kiedy pracujemy z domu, ta wartość jest najważniejsza – estetyka i wpływ zieleni na nasze samopoczucie.

Kolor zielony, jako jedyny rozpręża nasz wzrok a dbanie o zieleń nie tylko przynosi satysfakję z efektów ale także podnosi poziom wilgotnosci w powietrzu.

Wpływ roślin jest większy niż się wydaje, jednak ich wpływ na układ odpornościowy i zdrowie człowieka, a także skutki psychologiczne nie zostały w pełni zbadane i określone ilościowo. Badanie z 2014 r. wykazało, że rośliny rosnące w pomieszczeniach, takie jak fikus elastica, bluszcz pospolity i zielistki poprawiają wyniki uczniów w klasach (Kim i in., 2014).