Palmy w biurze – choroby i szkodniki
Palma z pewnością wygląda efektownie w przestrzeni i dodaje uczucia rajskich tropików. Może przypominać nam niedawne wakacje kiedy w ręce mamy kubek kawy i zbieramy poranną motywację do pracy. Jaką palmę wybrać do biura i jak o nia dbać? Postaram się nakierować Was dzisiaj na odpowiedzi.
Mamy kilka rodzajów palm łatwo dostępnych w sklepach i najczęsciej stosowanych w biurach są to: (Areka) Dypis lutescens z rzędu arekowców, (Kencja) Howea forsteriana Kentia, Chamaedorea elegans czyli palma koralowa.
W sklepach możemy kupić też gatunki jak: Caryota palma orzechowa, palmy kokosowe czy Phoenix canariensis (daktylowiec kanaryjski), Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia).
Którez z tych palm są najlepsze do biura? Najlepiej trzymają się w biurach: areca, kencja, chamadora i caryota. jeżeli bardzo chcemy palmę w biurze to te gatunki są najlepszym wyborem.
Biuro z klimatyzacją i wymuszonym obiegiem powietrza (gdzie nie można uchylić okna) ma często o wiele niższą wilgotność niż ta panująca w domu. Warunki pogodowe się nie zmieniają (jedynie mniej słońca w zimie), nie wieje wiatr (bo nie mamy możliwości wietrzenia pomieszczeń) i są uprawiane w pojemnikach, przez co rośliny chodowane pod dachem są słabsze i bardziej narażone na choroby i szkodniki niż te w przyrodzie.
Dlaczego tylko te? a co z pozostałymi?
Daktylowiec bardzo schnie przy suchym powietrzu lub gdy zapomnimy go podlać. W przeciągu tygodnia zamiast rośliny mamy suchy kikut. W dodatku liście są dość ostre i kłujące, więc może sprawiać to problem w biurze.
Palma kokosowa – większość sprzedawanych palm z jednym liściem i kokosem w doniczce to już trupy zanim doniesiemy je do domu, transport z Holandii bardzo nadwyręża siły witalne tej sadzonki. I pomimo że liście są okazałe to jest to w rzeczywistości sadzonka, ktora wymaga wysokiej temperatury, wysokiej wilgotności i utrzymywania wilgotnego podłoża aby cos z niej urosło. Ta palma nadaje się tylko dla pasjonatów.
Palma liwistonia ma kłujące łodygi oraz bardzo lubi chorować w biurach. Jest trudna w uprawie.
Palmy dobre do biura
Areka zasłynęła swoimi mocami prerobowymi w postaci produkcji tlenu i oczyszczaniu powietrza. Wymaga też zraszania i zabieg ten podnosi wilgotność w powietrzu. Areka wygląda bardzo efektownie gdy przyniesiemy ją ze sklepu ale często gubi dużo liści w krótkim czasie. Dlaczego się tak dzieje? w zimie mogą przemarznąc w transporcie a w inne pory zła opieka w sklepie lub szkodniki przywiezione wraz z palmą potrafią wykończyć nam palmę po krótkim czasie w biurze. Oczywiście w większości przypadków to zła opieka już po zakupie wykańcza roślinę.
Co wykańcza arekę?
Złe podlewanie, złe ustawienie w pomieszczeniu i szkodniki.
Złe podlewanie – najczęstszymi przypadkami jakie obserwujemy to podlewanie za częste. Podlewanie powinno odbywac się po przeschnięciu górnej warsty ziemi oraz należy dokładnie podlewać wokół rośliny aby każda strona korzeni dostała wodę. Błędy w podlewaniu skutkują namnażaniem się grzybów w korzeniach, które zabijają powli roślinę. Rdzawa plamistość liści, żółknące liście czy zgnilizny to efekt złej opieki wodnej.
Złe ustawienie -tczy się to absolutnie wszytskich palm, jakie spotykamy w biurze. Palma kojarzy się z tropikami a więc stawiamy ją w pełne słońce aby po czasie znależć zasuszony badyl. Palmy kupne to gatunki nie nadające się do nasłonecznienia pełnego.
Szkodniki – najczęstszymi szkodnikami areki sa wełnowce. Biały nalot na łodygach i liściach prowadzi do obumarcia palmy. Warto regularnie oglądać rośliny aby zareagować na nie wcześnie. Palma cała w białym, watowatym nalocie to już praktycznie trup.
Palma kencja to jedna z najbardzej wytrzymałych palm jak na nasze warunki. Ma silne grube łodygi i liście. szkodniki męczą ją stosunkowo rzadziej niż inne palmy, jednak czasem może zjeśc ją przędziorek. To mały pajęczak, który tworzy pajęczynki bardzo małe i delikatne, trudno je dostrzec z daleka. Z innych dolegliwości to również choroby grzybowe najczęsciej wynikające z nadgorliwego podlewania. Kencja bardzo nie lubi dotykania liści.
Chamadora wytworna rośnie wolno. Nie spotykamy w sklpach roślin wyższych niż 80-100cm. Chamadora nie lubi suchego powietrza, liście zwijają się i schną na końcówkach. Szkodnikiem, ktry może zaatakować chamadorę jest również wcześniej wspomniany przędziorek. Lokuje się on pod liścmi rośliny.
Caryota, palma orzechowa nie występuje często w sklepach ale to również dobry wybór do biura. Ma pięknie postrzępione liście. Najczęściej chorują one z powodu rozwoju grzybów, ich liście zółkną a na końcach pojawiają się czarne plamy.