Rośliny w pomieszczeniach
Przeważającą część swojego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach jak mieszkanie, biuro, sklepy.
Ważne jest aby otoczenie w jakim żyjemy działało na nas korzysnie a wtedy rozkwitamy jak piękne kwiaty!
Chory dom = chory człowiek
Termin „syndrom chorego budynku” (SBS) jest używany do opisania sytuacji, w których użytkownicy budynku doświadczają ostrych skutków zdrowotnych i komfortu, które wydają się być związane z czasem spędzonym w budynku, ale nie można zidentyfikować konkretnej choroby ani przyczyny. Reklamacje mogą być zlokalizowane w konkretnym pomieszczeniu lub strefie lub mogą być rozprzestrzenione w całym budynku.
Jaka jest przyczyna tego zanieczyszczenia? – nadmierna wilgotność lub zbyt suche powietrze, rozwój wirusów i bakterii, dym papierosowy, chemikalia i materiały budowlane, zanieczyszczenia zewnętrzne itp.
Więcej o tym temacie przeczytasz we wpisie o roślinach antysmogowych
Jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w naszych domach?
Najważniejszym działaniem w walce o zdrowe powietrze w domu czy biurze to dokładne i regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza zimą. Zimą często zapominamy o tym a pogoda za oknem nie zachęca do wietrzeń, jednak to bardzo ważne. Nagromadzone toksyny w powietrzu moga być groźniejsze od tych zewnętrznych.
Kolejną bardzo ważną zasadą jest regularne odkurzanie pomieszczeń, najskuteczniejsze i bezpieczne sa odkurzacze z filtrem HEPA, i taki tez polecam stosować. Z innych porad wymieniamy: czyszczenie powierchni naturalnymi detergentami, te chemiczne powinniśmi przetrzymywacć szczelnie zamknięte, a zamiast odświeżaczy powietrza watro wybrać świece naturalne.
Odpowiednia temperatura powietrza pomiędzy 20 a 22 stopnie C i wilgotność powietrza utrzymana pomiędzy 40 a 60% pomagają nam zachować zdrowe warunki mieszkaniowe, bez namnażania się bakterii i grzybów w powietrzu. Dodając te wszystkie działania do dobrze odżywionych i pielęgnowanych roślin domowych mamy świetny oręż w walce z zamieczyszczeniem powietrza w naszym domu czy biurze. Ważne jest również aby nasze rośliny zielone jednak rosny a nie wegetowały na skraju życia i śmierci aby cieszyć się ich wpływem na otoczenie. W programie badawczym NASA stwierdzono, że lepsze wyniki osiągają rośliny posadzone w ziemii aniżeli w innych formach sadowniczych (np hydroponika).
Więcej ciekawych realizacji zobaczysz na naszym profilu firmowym na Faceboku.