Image Alt

Rośliny antysmogowe

Rośliny antysmogowe

Rośliny – nasi zieloni strażnicy tlenu w powietrzu.

Dzięki nim oddychamy! Oczywiście produkują tlen, którego potrzebujemy do życia. Ale czy znasz pojęcie syndromu chorego domu/budynku? Większość naszego cennego czasu spędzamy w domu iw biurze. Zamknięte przestrzenie zdają się chronić nas przed smogiem na zewnątrz, ale tak naprawdę w większości mieszkań i biur mamy do czynienia z tym konceptem. Syndrom chorego domu powstaje, gdy zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu jest niezdrowe, a nawet niebezpieczne dla użytkowników. Czy dzieci cały czas chorują w domu? czy boli Cię prawie cały czas? Czas pomyśleć o zmianie atmosfery!

Syndrom chorego budynku

Termin „syndrom chorego budynku” (SBS) jest używany do opisania sytuacji, w których użytkownicy budynku doświadczają ostrych skutków zdrowotnych i komfortu, które wydają się być związane z czasem spędzonym w budynku, ale nie można zidentyfikować konkretnej choroby ani przyczyny. Reklamacje mogą być zlokalizowane w konkretnym pomieszczeniu lub strefie lub mogą być rozprzestrzenione w całym budynku.

Jaka jest przyczyna tego zanieczyszczenia? – nadmierna wilgotność lub zbyt suche powietrze, rozwój wirusów i bakterii, dym papierosowy, chemikalia i materiały budowlane, zanieczyszczenia zewnętrzne itp.

Rola roślin w oczyszczaniu powietrza

Rośliny są wykorzystywane, jako wydajny system oczyszczania środowiska w procesie znanym jako „fitoremediacja”, który można przeprowadzić za pomocą różnych technik, w których rośliny oczyszczają środowisko z zanieczyszczeń. Rośliny domowe są uważane za naturalne filtry powietrza, ponieważ mogą oczyszczać powietrze różnymi metodami: absorpcją, rozcieńczaniem, wytrącaniem i filtracją (Kim i in., 2018; Lee, Hadibarata i Yuniarto 2020). Dobrze znanym procesem realizowanym przez rośliny jest fotosynteza, podczas której rośliny oczyszczają powietrze poprzez pobieranie dwutlenku węgla i uwalnianie tlenu. Oddychanie to kolejny proces, w którym rośliny pochłaniają tlen i uwalniają dwutlenek węgla. Poprzez fotosyntezę i oddychanie powietrze wchodzi i wychodzi z aparatów szparkowych, które uważa się za główny aparat wykorzystywany przez rośliny w mechanizmach absorpcji i filtracji (Jones 1998). Rośliny mogą absorbować cząsteczki unoszące się w powietrzu i przywracać równowagę ekologiczną w powietrzu (Agarwal i in., 2018). Ponadto rośliny mogą oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek węgla, lotne składniki organiczne (LZO), karbonyl, cząstki stałe, związki organiczne, azotany, siarczany, amoniak, wapń, ozon i węglan. Rośliny domowe można uznać za tanie rozwiązanie, które zmniejsza poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniach i minimalizuje narażenie człowieka na wiele szkodliwych związków

Badania wykazały, że rośliny są w stanie pochłaniać drobne cząsteczki pary wodnej unoszące się w powietrzu i mają zdolność poprawiania wilgotności w pomieszczeniach

Przeprowadzono eksperymenty wykazujące redukcję patogenów przenoszonych w powietrzu przez rośliny, jak Wolverton et al. poinformował, że rośliny domowe są w stanie zmniejszyć ilość drobnoustrojów unoszących się w powietrzu o 50% w porównaniu do pomieszczeń, w których nie ma roślin.

Rola roślin domowych w zdrowiu człowieka

Rośliny odgrywają jedną z głównych ról, które zwiększają przeżycie zdrowej ludzkości, co powoduje wzmocnienie układu odpornościowego zdolnego do zwalczania chorób. Rolę tę można osiągnąć, spożywając zbilansowaną pożywną żywność i żyjąc w zdrowym środowisku. Rośliny są kluczowym elementem w środowisku człowieka, które bezpośrednio i pośrednio poprawiają zdrowie człowieka (Deng i Deng 2018). Bezpośrednio, poprzez dostarczanie ludziom tlenu i pożywienia czy ekstrakty roślinne, które są szeroko stosowane w przemyśle farmaceutycznym ,jako pomoc w zapobieganiu chorobom (Ribnicky et al., 2002). Natomiast pośrednio poprzez poprawę stanu środowiska poprzez oczyszczanie powietrza i usuwanie zanieczyszczeń powietrza (Qin i in., 2014). Wiadomo, że rośliny domowe dodają estetyki swojemu otoczeniu. . W badaniach wykazano, że fotosynteza roślin poprawia jakość powietrza poprzez wytwarzanie ujemnych jonów powietrza. Dodatkowo rośliny usuwają zanieczyszczenia i lotne składniki organiczne, stwierdzono również, że rośliny regulują temperaturę i wilgotność (Deng i Deng 2018). Ogólnie rzecz biorąc, obecność roślin domowych ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego człowieka i poprawy jakości powietrza. Niemniej jednak wpływ roślin domowych na funkcje biologiczne człowieka nie jest jeszcze w pełni zbadany.

Rośliny w biurze

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne w swoim raporcie „Relacja zieleni kontra szczupła przestrzeń biurowa” wyraźnie stwierdziło wyższość zielonych biur nad sterylnymi, nowoczesnymi biurami. Bez obrazów, roślin czy pamiątek, biura są najbardziej toksycznym środowiskiem, w jakim możesz leczyć swoich podwładnych!

Czy jest w tym coś dziwnego? absolutnie! zwierzę pozostawione w pustej klatce będzie nieszczęśliwe, dlaczego człowiek miałby czuć się dobrze w białych, martwych ścianach?

Brak tlenu i odpowiednia cyrkulacja powietrza obniża komfort naszej pracy i prowadzi bezpośrednio do dolegliwości fizycznych. Pracownicy w takim miejscu mogą częściej skarżyć się na senność, bóle głowy i przemęczenie.

Naukowcy obliczyli, że w powietrzu na terenach leśnych znajduje się nawet 15 000 jonów ujemnych na decymetr sześcienny, podczas gdy w zamkniętej przestrzeni ilość ta spada do kilkudziesięciu. Rośliny dejonizują powietrze, które elektryzuje wszystkie urządzenia, dzięki czemu czujemy się pełni wigoru.

Zobacz jak można zazielenić biuro na naszym fejsbooku:)

A wydajnośc pracowników?

Szacuje się, że dzięki roślinom doniczkowym w kosmosie wydajność pracowników może wzrosnąć od 10 do 15%. To całkiem sporo jak na tak niepozorną rzecz! Ale to nie koniec! stwierdzono, że w tym samym czasie liczba błędów popełnianych przez pracowników zmniejszyła się nawet o 12%.

Badania NASA i PHYTAIR 2001 PROGRAM

Głównymi programami, które opisały wpływ rosślin na jakość powietrza są program badawczy NASA prowadzony w latach ’70 -’90 oraz nowszy międzynarodowy program Phytair 2001, prowadzony przez 11 lat w róznych państwach i warunkach.

Program NASA miał za zadanie znalezienia roślin, które mogłyby pomóc ludzkosci w kosmosie przy produkcji tlenu oraz filtracji powietrza z toksyn. badania były prowadzone w ścisłych warunkach laboratoryjnych. Program Phytoair natomiast skupił się na relnym wpływie roslin na powietrze w pomieszczeniach biurowych, a więc do rzeczy, co wynikło z badań.

Co wiemy z badań?

Przede wszystkim zostało naukowo udowodnione, że rośliny oczyszczają powietrze z toksyn. Jedne rosliny wytwarzają tlen szybciej niż inne, potrafią oczywiście kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza. Oczywiście najlepsze wyniki badań uzyskano w laboratorium i aby zaobserwować pozytywne działanie roślin w domu, w zupełnie innym środowisku niż laboratorium, trzeba łączyć różne działania mające na celu poprawę jakości powietrza, ponieważ same rośliny niestety nie wystarczą.

Jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w naszych domach?

Najważniejszym działaniem w walce o zdrowe powietrze w domu czy biurze to dokładne i regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza zimą. Zimą często zapominamy o tym a pogoda za oknem nie zachęca do wietrzeń, jednak to bardzo ważne. Nagromadzone toksyny w powietrzu moga być groźniejsze od tych zewnętrznych.

Kolejną bardzo ważną zasadą jest regularne odkurzanie pomieszczeń, najskuteczniejsze i bezpieczne sa odkurzacze z filtrem HEPA, i taki tez polecam stosować. Z innych porad wymieniamy: czyszczenie powierchni naturalnymi detergentami, te chemiczne powinniśmi przetrzymywacć szczelnie zamknięte, a zamiast odświeżaczy powietrza watro wybrać świece naturalne.

Odpowiednia temperatura powietrza pomiędzy 20 a 22 stopnie C i wilgotność powietrza utrzymana pomiędzy 40 a 60% pomagają nam zachować zdrowe warunki mieszkaniowe, bez namnażania się bakterii i grzybów w powietrzu. Dodając te wszystkie działania do dobrze odżywionych i pielęgnowanych roślin domowych mamy świetny oręż w walce z zamieczyszczeniem powietrza w naszym domu czy biurze. Ważne jest również aby nasze rośliny zielone jednak rosny a nie wegetowały na skraju życia i śmierci aby cieszyć się ich wpływem na otoczenie. W programie badawczym NASA stwierdzono, że lepsze wyniki osiągają rośliny posadzone w ziemii aniżeli w innych formach sadowniczych (np hydroponika).

O tym jak dbać o swoje rośliny aby dobrze i zdrowo rosły opisze w kolejnym artykule:)

Top rośliny

Na koniec jeszcze kilka roślin, które w programie NASA uznano za najbardziej efektywne pod względem produkcji tlenu i oczyszczania powietrza z toksyn.

Palma areka, jej duże, delikatne, przypominające wachlarze liście sprawiają, że jest to ulubiona roślina ozdobna do wnętrz. Jest to również bardzo skuteczna pomoc w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach. Niebezpieczne chemikalia, które pomaga usunąć: formaldehyd, toluen i ksylen.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Bujne, pełne liście usuwają wiele rodzajów emisji chemicznych z powietrza w pomieszczeniach. W rzeczywistości roślina ta jest uznawana za najskuteczniejszą w usuwaniu toksyn, takich jak amoniak, aceton, formaldehyd, benzen i ksylen. Dodatkowo zwiększa poziom wilgotności w pomieszczeniach, co jest jej dodatkową zaletą.

Ficus elastica, zajmuje również wysokie miejsce na liście roślin do usuwania formaldehydu z powietrza w pomieszczeniach. Idealna do większych biur, roślina ta może rosnąć nawet na kilka metrów wzwyż w sprzyjającym środowisku.

Sanseweria, zwana także „językiem teściowej” . Jedną z najskuteczniejszych roślin w promowaniu jakości powietrza w pomieszczeniach i można ją znaleźć w wielu biurach. Długie, smukłe, spiczaste liście są silnymi producentami tlenu w nocy. Warto zatem postawić tą roślinę w sypialni. Roślina ta jest również pomocna w usuwaniu z powietrza substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, benzen, toluen i ksylen.