Image Alt

Agawa – pustynna piękność

Agawa – pustynna piękność

Agawy – te pustynne piękności potrafią zauroczyć swoim wyglądem i rozmiarami. Rośliny w swoich mięsistych liściach magazynują wodę przez co pielęgnacja agawy w domu i biurze jest niewymagająca.

Poprzez magazynowanie wody w liściach agawy mogą przetrwać suszę a w naszych domach okres zapomnienia. Tam gdzie rosną naturalnie cieszą widzów widokiem okazałych kwiatostanów. W naturalnym środowisku na taki widok trzeba czekać około 10 lat.

Agawa jest długowieczną rośliną w wersji doniczkowej. Może przeżyć nawet 50 lat a rozmiarami zachwycić swoich amatorów. Ich kolorowe liście i ciekawe kształty mogą cieszyć osoby, które nie chcą lub nie mogą poświęcić pielęgnacji za wiele uwagi. Z tego też powodu zdobyłyśmy ostatnio dla swojego klienta trzy potężne agawy amerykańskie. Śliczności ze zdjęć mają średnicę 50 cm w donicy i sięgają nawet 170 cm w górę. Cudownie odwinięte kształty liści przykuwają uwagę i są niebywała ozdobą biura przy niewielkim nakładzie pracy wokół nich.

Odmian agaw znamy około 400, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Pielęgnacja agawy

Agawy uwielbiają dużo słońca, jasne przestrzenie to idealne miejsce dla nich. Jeśli trzymamy agawy od wiosny do jesieni na zewnątrz- wybierzmy mocno nasłonecznione miejsce (zimowanie tylko w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 4 stopni) , jeśli w domu- w pobliżu okna, aby dać jej jak najwięcej światła.

Obfite podlewanie raz-dwa w tygodniu w lato powinno owocować pięknym wzrostem rośliny. Nawadniamy całą bryłę korzeniową, zimą ograniczamy podlewanie ale nie pozwólmy wyschnąć podłożu na wiór!

Późną wiosną do września zaleca się nawożenie agaw nawozem do kaktusów co około 2 tygodnie. Jeśli zastanawiasz się nad agawą do biura- dobrą wiadomością jest, że dobrze toleruje ona twardą wodę (kranówkę) w przeciwieństwie do większości innych roślin a suche powietrze z klimatyzacji nie zrobi jej szkody. Brzmi jak ideał, co?:)

Jedyną czynnością pielęgnującą, na jaką warto się wysilić to czyszczenie liści agawy. Robimy to przynajmniej raz przez zimę a najlepiej polać liście dyszą z prysznica, aby uniknąć pokłucia kolcami. Chyba , że masz agawę giganta w biurze- wtedy ciężko ją wynieść.

Jak pisałyśmy w poprzednich artykułach- pielęgnacja to nie tylko podlewanie roślin, to również przesadzanie! Tu jest troszkę ciężej, bo agawy mają kolce. Dobrym sposobem , oprócz rękawic ochronnych, jest owinięcie rośliny gazetą lub grubym papierem. Duże agawy przesadza się nie częściej niż co 3 lata, małe co rok na wiosnę.

Agawy to naprawdę twarde sztuki, nie imają się ich choroby czy szkodniki. Jedynym problemem może być przelanie rośliny, jeśli za bardzo chcemy dogodzić naszej ślicznotce. Jeśli zaraz po przesadzeniu widzimy żółkniecie i wybarwianie liści trzeba przesadzić ją w nową ziemię, bo oznacza to, ze nie przyjęła się dobrze.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do eksperymentowania z roślinami w swoim biurze! Agawy prezentują się naprawdę cudownie w dużej przestrzeni.

 

Szukasz roślin i wyposażenia wnętrz w swoim biurze? Napisz do nas!