Image Alt

Monstera – wielki powrót na salony

Monstera – wielki powrót na salony

Monstera przeżywa obecnie oblężenie i została określona mianem „wnętrzarskiego hitu” ale czy jest to odpowiednia roślina do naszego biura?

Czy monstera to dobra roślina do biura lub mieszkania? Ta bardzo popularna i mocno instagramowa roślinka jest niebywale prosta w uprawie, ale może sprawić kłopot ze swoimi rozmiarami gdy dobrze się przyjmie lub sposobem bytowania.

Monstera deliciosa jest pnączem, o czym warto pamiętać stawiając ją w biurze. W naturalnym środowisku osiąga gigantyczne rozmiary, więc jeśli zapewnimy jej dobre warunki to po paru latach możemy mieć piękną dużą roślinę lub spory kłopot. Monstera stała się ostatnio takim hitem, że można spotkać ją wszędzie, w każdym katalogu, sklepie z meblami czy zdjęciach produktów w internecie. Jest też motywem przewodnim dla ogromnej części obrazów, ilustracji czy tapet ściennych. Dawniej duże okazy stały samotnie w szkołach lub budynkach użyteczności publicznej, dziś chętniej przygarniamy ją pod swój dach.

O czym trzeba pamiętać to pnącza monstery.

Duża, kilkuletnia roślina

O ile młoda wygląda na zwartą to z czasem pnącza będą wychodzić z donicy i starać się wesprzeć na przedmiotach wokół. Jeśli sami nie zadbamy o kierunek wzrostu rośliny może ona po jakimś czasie uciekać nam z donicy, dosłownie. Kierunkować monsterę należy poprzez paliki specjalnie do tego przeznaczone, lub jeśli nie lubimy jego wyglądu, poprzez podwiązywanie łodyg do stałych konstrukcji. Warto przed zakupem poszukać w Internecie zdjęć rośliny po paru latach, jak wygląda, bo raczej nie kupujemy roślin, aby wyrzucić je po roku lub dwóch, gdy już nie wyglądają jak z katalogu. Pamiętajmy aby podwiązywanie łodyg pozwalało na wzrost rośliny lub aby boleśnie nie wżynało się w nią gdy zacznie rosnąć. Najlepsze są do tego miękkie materiały lub sznurki naturalne.

Niewiele osób wie również, że ta roślina jest trująca, a więc wyklucza posiadanie przez właścicieli zwierząt domowych czy rodziców z małymi dziećmi. Jej owoce są jadalne, jak określają amatorzy tego specjału – smak, to coś pomiędzy truskawką a bananem, za to pozostawiają na języku nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Uwielbianą odmianą monstery, i szczerze przyznamy, ze też jesteśmy w niej zakochane, jest monstera variegata o pięknych wybarwionych liściach. Taki „odmieniec” wygląda zjawiskowo w modnych wnętrzach i nowoczesnych biurach. Jest dekoracją samą w sobie a wymaga takiej samej pielęgnacji co tradycyjna odmiana tej rośliny.

Stanowisko i podlewanie

monstera variegata photo by thezensucculent.com

Monstera uchowała się w urzędach i szkołach właśnie dlatego, że może stać w pół-cienistych miejscach lub stanowiskach o mocno rozproszonym świetle. Świetnie sprawdzi się w biurze stojąc w kącie z dala od okna tak aby nie zabierać światła dziennego pracownikom.

Obfite podlewanie to coś, co monstery uwielbiają. Ich naturalnym środowiskiem są tropikalne bagna i grzęzawiska, więc będą wdzięczne za częste zraszanie i dużą wilgotność w pomieszczeniu.  Nie dopuszczamy do przesuszenia bryły korzeniowej. Zadbajmy o to aby podłoże było przepuszczalne i nadmiar wody mógł łatwo opaść na dno i otworem na zewnątrz donicy. Warto przecierać i nabłyszczać duże, okazałe liście aby cieszyła swoim wyglądem i pełnią zieleni.

Roślinę warto przesadzać co dwa lata na wiosnę.

Banalnie prosta w uprawie, nieprawda? : )

 

Szukasz roślin i wyposażenia wnętrz w swoim biurze? Napisz do nas!