Zamiokulkas – roślina do biura
Zamiokulkas zamiolistny to doskonała roślina doniczkowa do biura. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których brakuje słońca. Proste wymogi w podlewaniu czynią go hitem w firmowych donicach.
Zamiokulkas jest byliną, która u podstawy tworzy bulwę, w niej magazynuje wodę. Ta właściwość rośliny pozwala na niepodlewanie jej przez nawet 2 miesiące. Wodę roślina magazynuje również w mięsistych łodygach. Przelanie rośliny to najczęstszy błąd, jaki popełniamy podczas pielęgnacji zamiokulkasa. Efekty nadmiaru wody są szybko widoczne w postaci żółtych liści w pierwszej kolejności młodych liści i niskich łodyg, kolejno gniciem i wypadaniem całych łodyg. Lepiej jest nie podlewać zamiokulkasa aniżeli zbytnio się nim opiekować. Roślina najlepiej roślnie, kiedy się nią nie interesujemy;)
Podsumowując: podlewamy roślinę bardzo rzadko i mało, raz w miesiącu w lato i co 2 miesiące w zimie powinno wystarczyć całkowicie. Oczywiście częstotliwośc zależy od tego jak szybko wyparowuje woda z donicy, w okresie upalnego lata podlewanie może być wymagane częściej.
Zamiokulkas rośnie na suchych glebach, o małej zawartości składników mineralnych. Bardzo często rośnie w cieniu innych, wyższych roślin, co tłumaczy jej wytrzymałość na niekorzystne warunki uprawy w biurze.
Niebywałą zaletą rośliny jest jej odpornosć na szkodniki i intekty a także suche powietrze z klimatyzacji. Często brak wilgoci w powietrzu zabija inne rośliny w biurze, podczas gdy zamiokulkas ma się fantastycznie. Brak naturalnej wilgotnosci w biurze opisywałam w poprzednich wpisach,- o tym, jak ważne jest to zagadnienie w kontekście zdrowia pracowników.
Zamiokulkas powinien stać w miejscach niezbyt nasłonecznionych. Zbyt dużo promieni słonecznych powoduje poparzenie słoneczne. Możemy zatem śmiało stawiać tę roślinę z dala od okien. Temteratura hodowli tej rośliny wacha się od 20 do 25 st C, a więc niestraszne mu biurowe warunki. Jednak pamiętajmy, aby roślin nie przenosić w zimie pomiedzy biurami- są bardzo wrażliwe na zbyt niską temperaturę.
Zamiokulkas dobrze rośnie w przyciasnych donicach, bo zamiast rozbudowywać dolne kłącza, wypuszcza nowe łodygi i liście. Przesadzamy roślinę, kiedy naprawdę ma już bardzo ciasno w doniczce.