Image Alt

Zamiokulkas – roślina do biura

Zamiokulkas – roślina do biura

Zamiokulkas zamiolistny to doskonała roślina doniczkowa do biura. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których brakuje słońca. Proste wymogi w podlewaniu czynią go hitem w firmowych donicach.

 

Zamiokulkas to byliną, która u podstawy tworzy bulwę, w której magazynuje wodę. Ta własność rośliny pozwala na niepodlewanie jej przez nawet 2 miesiące. Wodę roślina magazynuje również w mięsistych łodygach. Przelanie rośliny to najczęstszy błąd jaki popełniamy podczas pielęgnacji zamiokulkasa. Efekty nadmiaru wody są szybko widoczne w postaci żółtych liści w pierwszej kolejnosci młodych liści i niskich łodyg, kolejno gniciem i wypadaniem całych łodyg. Lepiej jest nie podlewać zamiokulkasa aniżeli zbytnio się nim opiekować. Roślina najlepiej roślnie, kiedy się nią nie interesujemy;)

Podsumowując: podlewamy roślinę bardzo rzadko i mało, raz w misiącu w lato i co 2 miesiące w zimie powinno wystarczyć całkowicie. Oczywiście częstotliwośc zależy od tego jak szybko wyparowuje woda z donicy, w okresie upalnego lata podlewanie może być wymagane częściej.

Zamiokulkas rośnie na suchych glebach, o małej zawartości składników mineralnych. Bardzo często rośnie w cieniu innych, wyższych roślin, co  tłumaczy jej wytrzymałość na niekorzystne warunki uprawy w biurze.

Niebywałą zaletą rośliny jest jej odpornosć na szkodniki i intekty a także suche powietrze z klimatyzacji. Często brak wilgoci w powietrzu zabija inne rośliny w biurze, podczas gdy zamiokulkas ma się fantastycznie. Brak naturalnej wilgotnosci w biurze opisywałam w poprzednich wpisach,- o tym, jak ważne jest to zagadnienie w kontekście zdrowia pracowników.

Zamiokulkas powinien stać w miejscach niezbyt nasłonecznionych. Zbyt dużo promieni słonecznych powoduje poparzenie słoneczne. Możemy zatem śmiało stawiać tę roślinę zdala od okien. Temteratura hodowli tej rośliny wacha się od 20 do 25 st C, a więc niestraszne mu biurowe warunki.

Zamiokulkas dobrze roślnie w przyciasnych donicach, bo zamiast rozbudowywać dolne kłącza, wypuszcza nowe łodygi i liście. Przesadzamy roslinę kiedy naprawdę ma już bardzo ciasno w doniczce.