Image Alt

Wybieramy tapety do biura

Wybieramy tapety do biura

Nowe biuro nie musi oznaczać białych lub jednolitych ścian. Na duże powierzchnie tapeta jest świetnym rozwiązaniem, które wystylizuje nam wnętrze. Tapeta umożliwi też odświeżenie wizerunku dotychczasowego biura a uzyskanie nowego wyglądu może odbyć się w jeden weekend!

Tapeta w biurze.

Wystrój wnętrz w biurze jednoznacznie wpływa na efektywnosć pracy. Dobrze zaprojektowane wnętrze ma pomagać w skupieniu uwagi i koncentracji pracowników a z drugiej strony pobudzać kreatywność. Dlatego tak ważne jest kładzenie nacisku na stylistykę wnętrz. Białe ściany i odczłowieczone biuro nie pomaga atmosferze. Pracownicy w bezimiennych biurach czują się bardziej odkryci, wystawianieni na niesprzyjające warunki. Wiele razy podkreślałam rolę, jaką pełni biuro pełne miejsc wyciszenia, możliwości odetchnięcia czy przegrodzenia pracy. Pracownik, którego w naturalny sposób odgrodzimy od wszystkich przechodzących osób, które mimowolnie zerkają mu w monitor, będzie czuć się 100 razy lepiej i pewniej na swoim stanowisku pracy. Nie mówię tu o ciasnych boxach z amerykańskich, starych filmów, a o kolorowych przegrodach na wyspach pracy, czy regałach z kwiatami, które rozgraniczą przestrzeń bez zamykania pracownika w ciasnym miejscu.

Sale spotkań w krakowskim biurze firmy Miquido. Realizacja Muraspec, projekt Dominika Kurzeja.

Kolor tapety jest ważny.

Istotnym elementem takiej przyjaznej przestrzeni jest właśnie tapeta ścienna. Białe ściany odbijają nam światło z każdej strony co potwornie męczy wzrok i tak już wysilony wieloma godzinami pracy przy komputerze. Kolor tapety oraz jej wzór będzie tu bardzo ważny. Zielony kolor nie męczy wzroku ale cała zielona tapeta może wywoływac oczopląs u pracowników. Czerwony kolor został udowodniony, jako kolor podnoszący ciśnienie tętnicze krwi i dlatego tak chętnie wykorzystywany przy promocjach i wyprzedażach, abyśmy zwrócili uwagę na napisy i szybciej i szybciej kupowali produkty.

Spokojna kolorystyka tapety gwarantuje nam skupienie myśli w pomieszczeniu. Gabinety w krakowskim biurze firmy Miquido. Realizacja Muraspec, projekt Dominika Kurzeja.

Inny kolor mozemy też zastosowac na tzw. open space a inny w gabinetach, które wymagają ciągłej uwagi i skupienia a osoby tam pracujące są zamknięte w mniejszej przestrzeni i oglądają te kolory praktycznie cały czas. Tapety przeważnie dobieramy z puli kolorów niezbyt energetycznych, a nawet jeśli takie się pojawią to przełamane kolorami spokojnymi.

Ciekawe nadruki i wzory.

Większość nowych przestrzeni biurowych w polskich miastach powstaje w proporcjach 30 % powierzchni zamkniętych i 70% otwartych. Takie ustawienie jest optymalne cenowo dla najemcy i nie generuje ogromnych kosztów doprowadzenia osobnych instalacji do każdego pomieszczenia w biurze. Ta zależność wyznaczy nam projektowanie wnętrza na trzy typy: strefę pracy na otwartej przestrzeni, gabinety i sale spotkań.

Warto aby całość biura była jednością nawet w swoih sprzecznosciach , a wiec stawiamy na biuro gdzie każdy pokój to inna bajka czy obracamy się wokół jednego motywu? Przy projektowaniu biura klienta (tu przeczytasz o tej realizacji ) wyznaczyłam motywy główne biura, tak aby wszytskie elementy były ze sobą bardziej lub mniej powiązane i pod ten maotyw zaaranżowaliśmy całe biuro.

Projekty tapet studia TheGoddiesWallpepers – https://www.etsy.com/shop/TheGoodiesWallpapers

Ciekawe nadruki to must have, w każdej kombinacji przestrzeni. Kiedy tapeta ma ciekawy wzór, czy przenosi nas do innej krainy to jest to cudowne oderwanie myśli. I właśnie w tym oderwaniu cała magia. Kiedy pracownik może odjechać na chwilę, odlecieć gdzieś daleko myślami, to najczęsciej podczas tej chwili relaksu wpada na rozwiązania problemów, z którymi często walczy cały dzień. W strefach otwartych, open space fajnym motywem jest tapeta z powielającym się wzorem, niezbyt nachalnym a jednak zmieniającym czasem, jakiś element, tak aby błądząc po niej wzrokiem można wpaść na jeszcze inny, nieznany nam fragment. Ultramodnym tematem jest w tym sezonie urban jungle i geometryczne wzory.

Do gabinetów zamkniętych, gdzie toczy się codzienna walka na dokumenty warto wybierać bardzo stonowane tapety, bezjaskrawośći. Nie polecam wrzucanie tapet o małych wzorach, powielających się bezkońca- gwarantujemy sobie złudzenia optyczne i falujące ściany po dłuższej chwili oglądania. Tapeta abstrakcjyjna lub duże, jednolite, stonowane kolorystycznie elementy w tapecie to dobre rozwiązanie do takich pomieszczeń. Z jednej strony uspokoją wnętrze ale tez pobudzają wyobraźnię w bardzo spokojny sposób.

Sale spotkań i firmowe kuchnie.

Te miejsca rządzą się swoimi prawami. Najnowsze trendy wnętrzarskie emanują sztuczną trawą zamiast wykładziny, kolorowymi dywanami na drewnianych podłogach, ścianami roślin czy przeniesieniem nas w kompletnie inne miejsce na ziemi. Kuchnie w stylu amerykańskich barów przy drogach, paryskie kawiarenki czy włoskie obrusy i drewniane stoliki- to tylko z nielicznych pomysłów na oryginalny wystrój.  Te miejsca są jedynymi w biurze, gdzie spędzamy tylko określony czas np. spotkanie, które trwa godzinę, czy czas na zjedzenie obiadu. Tak ciekawy wygląd będzie naszą wizytówką dla np. klientów czy gości, których zaprosimy na spotkanie.

Sale spotkań w krakowskim biurze firmy Miquido. Realizacja Muraspec, projekt Dominika Kurzeja.

Odnowienie biura bez kosztów.

Ta opcja jest raczej zarezerwowana do firm z młodą kadrą i pracownikami silnie związanymi z firmą. Jeżeli opcja wynajmu powierzchni budynku klasy A to daleka perspektywa to przecież na zmianę wyglądu nie trzeba wcale czekać! Wystarczy rzutnik i chęci:) Jeżlei pracownicy mają ochotę na wspólne zdemolowanie biura to z pewnością spodoba im sie opcja pomalowania po swojemu gabinetów czy współnych miejsc. Obraz rzucony na ścianę wyznaczy nam, gdzie malować a jedyny koszt firmy to farby. Odrysowanie, przynajmniej kształów obrazka jest wręcz dziecinnie proste a moze być ciekawą formą team buildingu;) Opcja została przeze mnie przetestowana i polecam!

Paulina

Chcesz zmienić swoje biuro? Napisz do mnie!