Image Alt

Najlepsze rośliny do biura

Najlepsze rośliny do biura

Rośliny potrafią zdziałać cuda w codziennym życiu firmy- rozładowują napięcie, odprężają wzrok, poprawiają wilgotność powietrza, oczyszczają powietrze. Jakie rośliny doniczkowe wybrać aby sprawdziły się w firmie?

Rośliny w biurze wracają do łask! wprost na biurka pracowników czy na lady recepcyjne . Moda na sterylne powierzchnie odchodzi do lamusa na rzecz ludzkich biur z roślinnością, miękkimi materiałami, panelami drewnianymi zamiast kafelek (stosowane żeby łatwiej się sprzątało). Cieszy nas ten powrót do normalności niezmiernie!

Dobre rośliny do biura, to takie które wytrzymają w klimatyzowanych pomieszczeniach, z często słabym oświetleniem. Problem, jaki spotykamy najczęściej w biurach z doborem roślin, to brak bezpośredniego dostępu do światła dziennego, który jest niezbędny roślinom ale też i pracownikom, a ci drudzy mają tu pierwszeństwo. Po drugie to firmy niechętnie jeszcze korzystają z usług serwisu i opieki nad zielenią i powierzają to zadanie Paniom sprzątającym… z różnym skutkiem. Nie każdy bowiem ma rękę do roślin.

Rośliny lubiące półcień i rozproszone światło

Rozwiążmy najpierw pierwszy z problemów, mianowicie brak światła. Jeśli mamy możliwość ustawić rośliny w oknach czy w pobliżu- to z pewnością każda odwdzięczy się pięknym wzrostem. Ale dostęp do dziennego światła muszą mieć przede wszystkim pracownicy, więc stawiamy rośliny z dala od okien. Jakie będą idealne do tego zadania?

Mocno rozproszone światło jest idealne dla kencji, chamedory wytwornej, fikusa (lirolistny, sprężysty)  czy monstery. Te rośliny mogą cieszyć nas dużymi rozmiarami w pomieszczaniach. Przy trudniejszych warunkach oświetleniowych dobrze poradzą sobie też wysokie juki i draceny. Z niskich roślin najlepszym wyborem będą aspidistry, zamiokulkasy, sansewerie i paprocie.

 

Rośliny hiperwytrzymałe

Pielęgnacja roślin w biurze to nie tylko podlewanie! To chyba najczęstszy błąd w myśleniu osób kupujących rośliny. Rośliny to żyjące organizmy, które rozrastają się ale także chorują!

Dobrze prosperujące rośliny należy przesadzać ze zbyt ciasnych doniczek, co pewien czas. Młode rośliny przeważnie raz w roku, starsze okazy co kilka lat, a te wiekowe- nie przesadzamy w ogóle, a jedynie dokładamy wierzchnią wymytą warstwę ziemi i nawozimy od czasu do czasu. Nie bez kozery mówi się, ze starych drzew się nie przesadza, w tym przypadku dosłownie.

Kolejnym punktem jest nawożenie- każda z roślin ma swoje wymogi, co do tej kwestii i warto kupować do biur bardzo zbliżone gatunki, które mają podobne uwarunkowania podlewania i pielęgnacji.

Co do chorób- powinno zwalczać się je w zarodku lub usuwać chore rośliny, których nie da się odratować. Jest to ważne aby nie przenosić pasożytów lub chorób na inne rośliny i pracowników!

Z hiperwytrzymałych roślin można z czystym sumieniem polecić aspidistrę i sansewieirę– przetrzymają prawie wszystko. Podlewanie tych roślin odbywa się rzadko, wiec są idealne dla zapominalskich. Dodatkowo aspidistry potrafią przetrwać warunki do -6 stopni Celcjusza.

Wysokie rośliny do biura

W dużych pomieszczeniach najpiękniej prezentują się wysokie rośliny i kwiaty. W holach i poczekalniach poczucie komfortu zapewnić nam mogą wysokie palmy czy fikusy. Osoby oczekujące na spotkanie z pewnością poczują się lepiej w miejscu zamkniętym z kilku stron roślinnością. Naturalnym odruchem w niekomfortowych warunkach jest skrycie, ucieczka w miejsca, z których nikt nas nie zaskoczy. Stworzenie małej oazy w miejscu oczekiwania da ukojenie przed trudną rozmową czy spotkaniem. Z wysokich roślin do biura na pewno dobrą opcją będą kencje, fikusy: benjamina, lirolistny, elastica czy wąskolistny.

W bardziej prestiżowych miejscach jak galerie czy salony beauty z dużym dostępem do światła cudownie prezentować się będą strelicje. Są to rośliny z rodziny bananowców o przepięknych liściach i niesamowitych kwiatach, przez które zwana jest rajskim ptakiem. Są to jednak bardzo wymagające rośliny jak na warunki firmy.

Antysmogowe- hit ostatnich lat

Powietrze w polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. Pracodawcy ceniący zdrowie swoich pracowników już dawno postawili na oczyszczacze powietrza i zieleń w miejscach pracy. Ale smog to nie jedyne zanieczyszczania, które unoszą się w powietrzu.

NASA opublikowała listę 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze z toksyn. Benzen, amoniak, ksyleny, trichloroetylen – to tylko niektóre z toksyn, które unoszą się w powietrzu, którym oddychamy. Występują w spalinach, dymie tytoniowym, tuszach do drukarek, detergentach i środkach czystości a nawet w ręcznikach papierowych.

Wśród najlepiej oczyszczających powietrze roślin znalazły się uwielbiane przez biura – sansewiera gwinejska, epipremnum, figowiec benjamina, zielistka, nefrolepis, bluszcz pospolity, dracena wonna czy dypsis lutescens.

Naukowcy twierdzą, ze sekret oczyszczających właściwości tkwi w systemie korzeniowym. Niezaprzeczalnym faktem jest też to, że każda roślina ma korzystny wpływ na otoczenie, więc nie musimy wyrzucać naszych storczyków tylko dlatego, że nie znalazły się na liście!

Pytanie nurtujące pracodawców na sam koniec to- ile tych roślin trzeba kupić? odpowiedź – jak najwięcej! Jedna wysoka roślina na 10 metrów kwadratowych to minimalna ilość jaką zalecają naukowcy aby cieszyć się pozytywnym wpływem zieleni.

Szukasz roślin i wyposażenia wnętrz w swoim biurze? Napisz do nas!