Image Alt

Zielistka – biurowy specjał

Zielistka – biurowy specjał

Zielistka Sternberga to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Roślina przywędrowała do nas z Afryki Południowej i jest stosunkowo mało wymagającą roślinką. Może zajmować stanowiska od nasłonecznionych do pólcienistych, jednak najlepiej czuje się w jasnych miejscach, gdzie może pięknie wybarwiać swoje listki. Zielistka z wybarwieniem białym, charakterystycznym białym paskiem pośrodku liści, jest najpopularniejszą odmianą, jaką znajdziemy w sklepach. Pomimo klasyfikacji jej stanowiska, nie polecam stawiać ją na parapet w bezpośrednie słońce, łatwo można w ten sposób poprzyć liście rośliny.

Zielistka tworzy zwartą kępę liści, przypominających trawy i sięgających nawet 50 cm długości. Jest idealną rośliną na podwieszanie. Wiszące kwietniki czy ustawienie jest na wysokiej szafce da możliwość opadania liści w dół i wypuszczania długich łodyg, które po przekwitnięciu rozwijają nowe zielistki.

Podlewanie

Roślina jest mało wymagająca. Podlewanie 2-3 w tygodniu to wszytsko co powinniśmy jej zapewnić. Zimą oczywiście jak w każdej innej ograniczamy podlewanie a w upalne dni fajnie kiedy zrosimy nasze kwiatki (one to lubią, serio). Zraszania nie wykonujemy nigdy w pełnym nasłonecznieniu, kiedy słońce bezpośrednio pada na roślinę, zaparza ono wodę, którą zrosiliśmy własnie roślinę i wypala dziury w liściach. To uwaga dla wszystkich roślin:)

Nie nabłyszczamy liści zielistki (szczerze mówiąc to nie wiem po co wymyślono nabłyszczacz:P chyba tylko dla kwiaciarni, na ścięte liście). Jesli ktoś lubi swoje roślinki i chce o nie dbać to czasem warto nawozić rośliny. Zielistkę nawozimy co dwa tygodnie, tylko w okresie wiosny marzec-kwiecień, nawozem do roślin ozdobnych z liści.

Antysmogowa roślina

Zielistka została wpisana na listę NASA, jako roślina antysmogowa o właściwościach oczyszczających powietrze z trujących związków chemicznych. Zielistka przetwarza z powietrza aldechyd mrówkowy i ksyleny – związki występujące, w każdym biurze a w nadmiarze powodujące bóle głowy, nudności oraz podrażniają śluzówkę nosa i gardła. Roślina zatem będzie świetnym wyborem do biura.

Prawda, że prosta w obsłudze?:)

Paulina