Image Alt

Aspidistra – roślina do zadań specjalnych

Aspidistra – roślina do zadań specjalnych

Dziś przedstawiamy kolejną z ciekawych roślin idealnie pasującą do biura i warunków w nim panujących.

Firmom zależy na pięknym wyglądzie ale także na na takim doborze roślin, które będą łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Aspidistra wyniosła idealnie nada się do tego zadania.

Jeśli szukasz dobrych roślin i kwiatów do biura to z pewnością aspidistra spełni Twoje oczekiwania. Zielone, długie liście będą prezentować się dobrze w niskich donicach jak i wysokich donicach. Jest banalnie prosta w utrzymaniu a potrafi przetrwać najcięższe warunki biurowe.

Aspidistra wyniosła w naturalnym środowisku porasta cieniste tereny leśne w Azji wschodniej, w naszym, chłodniejszym klimacie hodujemy ją, jako roślinę doniczkową.

Roślina tworzy nieregularne kępy do wysokości ok. 60cm, na cienkich łodygach możemy obserwować istny gąszcz ciemnozielonych, podłużnych liści. Podłużne, grube i ostro zakończone liście potrafią osiągać długość nawet do 50cm. W naturalnych warunkach aspidistra wytwarza brunatne kwiaty, które zapytane przez mrówki przekształcają się w jagody, jako roślina doniczkowa nie owocuje.

Stanowisko i podlewanie.

Ta długowieczna roślina  swoją nazwę- żelazny liść, zawdzięcza swojej niebywałej odporności na niekorzystne warunki otoczenia.  Aspidistra wyniosła doskonale sprawdzi się w biurze. Świetnie znosi niedobory wody i cieniste stanowisko. Właśnie najlepiej rośnie w miejscach pół cienistych i zacienionych, więc z powodzeniem można postawić ją w biurze w miejscach, gdzie inne rośliny nie będą w stanie egzystować. Co więcej jest odporna na przesuszenie, chyba już bardziej żelaznej rośliny nie znajdziemy 😉

Aspidistrę podlewamy niezbyt intensywnie, rzadko, a kolejne podlewanie powinno odbyć się dopiero gdy wierzchnia warstwa w donicy dokładnie przeschnie. Zbyt obfite podlewanie może skończyć się gniciem, dlatego bardzo ważnym elementem w donicy będzie wysoki drenaż. Nadmiar wody, który pojawi się na podstawce należy wylać. Aspidistra w naturalnym środowisku porasta leśne obszary, podłoże i dolne partie lasu są bardzo wilgotne, dlatego w domu powinniśmy zraszać roślinę lub zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza (np. używać nawilżacza powietrza) aby uniknąć zasychania liści zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest bardzo suche.

Uprawa.

Aspidistra powinna być uprawiana w temperaturze pomiędzy 13 a 21 stopni C. Jednak zniesie chwilowe spadki do temperatury minusowej. Z powodzeniem od wiosny do jesieni można trzymać ją na zacienionym balkonie czy tarasie. Zachęcamy aby wszystkie roślinki wystawiać w okresie ciepłych dni na zewnątrz, najlepiej wtedy rosną i bardziej uodpornią się na brak słońca w zimowym okresie.

Podłoże rośliny powinno być przepuszczalne i żyzne, najlepsze będzie specjalne podłoże dla palm. Nawozimy ją specyfikami dla roślin o ozdobnych liściach lub dla palm. Rośnie stosunkowo wolno, dlatego nie potrzebuje intensywnego nawożenia.

Ze względu na ten powolny wzrost, wytwarza około 4-5 liści rocznie, nie przesadzamy jej za często, a przyciasna doniczka nie zrobi jej krzywdy. Oczywiście ewentualne przesadzanie odbywać się powinno na wiosnę.

Jej soczyste liście są uwielbiane przez florystów do bukietów. Nam świetnie sprawdzi się w ciemnych kątach biura, gdzie nie przeżyją inne gatunki. Aspidistra całkowicie zasługuje na swoją nazwę, żelaznego liścia. Może sprawdzi się w Twoim biurze?:)